O NAS

Wiele lat temu zakochaliśmy się w sztuce ceramiki bolesławieckiej.

Zaczeliśmy tworzyć różnego rodzaju produkty ceramiczne i pragniemy zarazić Cię naszą pasją.

W naszej manufakturze, każde naczynie od początku do końca jest wytwarzane ręcznie. Przedstawimy Ci tu i teraz jak powstają te niepowtarzalne wyroby od podszewki.

Cała podróż zaczyna się w naszych lokalnych kopalniach, gdzie znajdują sie bogate złoża glin i kaolinów. To stamtąd trafiają do nas minerały, które w specjalnie opracowanej recepturze, która jest tajemnicą każdego zakładu. Następuje mielenie i mieszanie składników czego efektem finalnym jest tzw. masa lejna.

To z niej za pomocą form gipsowych, których nie sposób pominąć w opisie całego procesu, gdyż to one są nośnikami bogatych kształtów. Tworzone są przez artystę modelarza, to jego dłonie tworzą kształty wszystkich wyrobów. Poprzez metodę odlewania powstają nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Następnie przechodzimy do kolejnego etapu podczas, którego odlewy otrzymują finalny kształt. Odbywa się to wszystko recznie na początku surowy jeszcze nie wyschnięty odlew, odstawia się do wyschnięcia po czym jest czyszczony i myty.

Czas na pierwszy wypał z którego otrzymujemy biskwit. Proces ten przebiega w specjalnych piecach w temperaturze 800 *C. Szczegóły tego procesu są naszą tajemnica.

Otrzymany biskwit przechodzi kontrolę jakości po czym trafia w ręce malarki.

To ona farbami podszkliwnymi przy użyciu pędzli i stempli tworzy te cudowne wzornictwo,a każdy produkt staje się unikatowy i niepowtarzalny.

Nadszedł czas na szkliwienie wymalowanych biskwitów. Tu nasze wyroby metodą zanurzania w płynnym szkliwie, otrzymują cienką powłokę, która w magiczny sposób chowa wszystkie zdobienia, a po finalnym wypale zmienia się w przezroczystą lśniącą powłokę.

Ostatni proces to tzw. „wypał na ostro”. To tu nasze wyroby po tych wszystkich etapach, które musiały przejść, osiągają finalny wygląd. Powolny proces wypalania w temperaturze ponad 1200*C i kontrolowanego stygnięcia, który oczywiście jest tajemnicą, sprawia iż nasze wyroby są trwałe i wytrzymałe. Jeszcze tylko ostatnia kontrola jakości i produkt może trafić w twoje ręce.